"Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu" Kontynuuj

Zamknij

wczesne stadium RZS

Moderatorzy: Margarett, tester123, Martaci, Moderator

wczesne stadium RZS

Postprzez Grazyna1 » Cz mar 27, 2008 6:51

Witam Was serdecznie.
Mam na imię Grażyna , jestem tu nowa i bardzo, bardzo zestresowana. Wczoraj od reumatologa usłyszałam ostateczną diagnozę „wczesne stadium RZS” i miałam uczucie że „ zawalił mi się cały świat”.
Jeszcze i to !! W sierpniu 2007 r wykryto u mnie raka piersi, jestem po mastektomii i biorę „Tamoksifen” mający blokować u mnie estrogeny. Lek ten ma bardzo dużu różnych skutków ubocznych.
No, a teraz ten RZS.
Moje wyniki:
CRP- 0,93
OB- 30
CCP – 730 / norma – 25 !/
Odczyn lateksowy – dodatni
Faktor reumatoidalny – mniej niż 8,0 - czyli w normie
Leukocyty – 4,1
Erytrocyty – 3,86
Płytki krwi – 177
- pozostałe wyniki badań krwi – w normie.
Od około 1,5 r miewałam sporadycznie dziwne, „lotne bóle” nadgarstka , barku i stopy – silny ból i obrzęk pojawiał się nagle, dosłownie w ciągu kilku godzin a następnie po dwóch – trzech dniach wszystko całkowicie i samoistnie mijało. Lekarz I kontaktu i ortopeda objawy te całkowicie lekceważyli i kazali mi się nie przejmować. Ostatnio poszłam więc prywatnie do reumatologa – dostałam skierowania na różne badania czyli krew, RTG nadgarstków i stóp – wyszły mi liczne zwyrodnienia, oraz USG nadgarstków – lekki przerost błony maziowej.
Diagnoza – jak wyżej opisałam.
Reumatolog stwierdził , że teraz od razu stosuje się silne środki które mają zahamować postęp choroby i przepisał mi :
Medrol 4 mg – raz dziennie , po śniadaniu
Polprazol – 2 x dziennie
I na następnej wizycie mam mieć dołączony Metotrexat. Onkolog już zgodził się , abym go zażywała.
Poczytałam o skutkach ubocznych tych leków i załamałam się zupełnie. Mam totalny chaos w głowie .I dlatego bardzo proszę , napiszcie mi – co sądzicie o włączaniu tak silnych leków we wczesnym stadium choroby? Czy ta choroba szybko postępuje? Jakie w praktyce są najczęściej występujące skutki uboczne tych leków ? Czy ktoś z Was je brał we wczesnym stadium choroby?
Mieszkamy w Warszawie tylko oboje z mężem , bardzo chorym na serce i dlatego nie za bardzo mogę liczyć na jego pomoc . Syn mieszka na stałe za granicą.
Pozdrawiam
Grażyna
Grazyna1

Re: wczesne stadium RZS

Postprzez jangietka » Cz mar 27, 2008 20:10

Droga Grażyno,

Spokojnie!

Wyniki masz bardzo przyzwoite. Jak rozumiem masz pewnie około 50 lat, więc OB 30 to nie jest wysoki wynik (norma OB rośnie wraz z wiekiem). Za RZS przemawiać mogą przeciwciała anty-CCP, ale pozostałe badania są dobre. Twoje objawy też nie do końca odpowiadają nawet wczesnej fazie RZS.

Jednak rozpoznanie zostało postawione, więc na temat choroby musisz zapewne wiedzieć jak najwięcej.

Przeczytaj na spokojnie kilka wątków na forum. Tu jest bardzo dużo napisane.

Reumatolog słusznie mówi, że teraz od razu stosuje się silne leki. Tak właśnie jest.
I jeszcze dobra rada na przyszłość: nie czytaj ulotek zanim nie wystąpią u Ciebie jakieś działania niepożądane. Czytanie ulotek skutkuje niestety podświadomym szukaniem wymienionych objawów u siebie. Ulotki są straszne, ale już same leki aż tak straszne nie są. Jest tu bardzo dużo opisów ludzi, którzy biorą metotreksat i inne leki od wielu, wielu lat i radzą sobie dobrze.

Jeśli po przeczytaniu będziesz miała pytania to nie wahaj się, tylko wrzucaj je na forum.

Pozdrawiam,
Jan Gietka
jangietka

Postprzez Anbea » Pt mar 28, 2008 19:48

Witaj Grazyno,

Zgadzam sie z Janem, gorsze od ulotek, sa tylko ksiazki o ... medycynie :) , a szczegolnie te opisujace poszczegolne jednostki chorobowe. Horror!
Sa gorsze leki-trucizny od mtx, o czym pewnie juz wiesz.
Da sie z tym zyc.
Mysle ze, wazne jest to, aby rzs nie stalo sie "pepkiem swiata". Wiedze o chorobie miec nalezy, aby pomagac a nie szkodzic. Ja posilkuje sie moimi pasjami, nie pozwalajac aby chorubsko stalo sie trescia mojego zycia.
Mam jeszcze kilka fajnych rzeczy do zrobienia :) Ty pewnie tez!

Trzymaj sie ! a ja trzymam kciuki za ciebie :D
Życie człowieka jest tym, co zeń uczynią jego myśli...
Zajrzyj w siebie! W twoim wnętrzu jest źródło, które nigdy nie wyschnie, jeśli potrafisz je odszukać.
Marek Aureliusz
Anbea

Postprzez 74donia » Pt kwi 11, 2008 22:35

Cześć .Dla mnie najgorsza jest niepewność i czekanie czy to na pewno to .Jak jest diagnoza to i jakieś leczenie .Nie ma nic gorszego od niepewności.Śledzę stronę czytam i porównuję czy to samo jest u mnie . Ja mam depresję z powodu czekania na diagnozę .Nie jest łatwo zastanawiać się co się ze mną dzieje i czy nie za późno przyjdzie leczenie.Wiem że ci ciężko ale możesz już zastanawiać się nad leczeniem a to połowa sukcesu i życzę Ci byś wygrała tę walkę z chorobą.Pozdrawiam. Donia
74donia

Postprzez Grazyna1 » N maja 18, 2008 7:05

Witam.
Nic już nie rozumiem.
Wczoraj byłam na wizycie u pani profesor z Instytutu Reumatologii z tymi samymi wynikami na podstawie których reumatolog stwierdził u mnie RZS , przepisał Medrol i Metoprexat.
Medrol łykam od kwietnia a do „MTX ” jakoś na razie nie mogłam się przekonać .
Ostatni ból stawu – nadgarstek – miałam w październiku 2007 r , nie licząc w marcu br. lekkiego pobolewania stawu palca wskazującego który minął po zażywaniu Medrolu.
No i pani profesor po obejrzeniu wszystkich wyników badań których mam już cały stos , oraz obejrzeniu moich dłoni stwierdziła że „ ja RZS nie stwierdzam” !!!. Na RZS wsazywałoby jedynie podwyższone CCP i lekki przerost błony maziowej dosłownie kilku drobnych stawów dłoni , ale to za mało aby stwierdzić tą chorobę, takie objawy mogą być również przy innych schorzeniach.
Mam stopniowo odstawić Medrol , MTX nie brać – natomiast mam przepisaną „Arachinę” 1 raz dziennie. I kontrola we wrześniu.
Poczytałam sobie w Internecie – że Arachina m.in. przepisywana jest przy RZS.!
No więc jak mam to rozumieć ?? Mam to RZS czy go nie mam? I które leki powinnam brać ??
Pozdrawiam
Grażyna
Grazyna1

Postprzez jangietka » N maja 18, 2008 21:20

Grażyno,

Arechin jest lekiem bardzo łagodnym i w porównaniu do innych leków stosowanych w leczeniu chorób zapalnych jest w zasadzie nieszkodliwy.
Nie znajdziesz tego w żadnych wytycznych, ale część reumatologów stosuje ten lek w monoterapii u chorych z bardzo łagodnym, niezidentyfikowanym zapaleniem stawów na czas obserwacji: "co będzie się dalej działo" lub "w którą stronę pójdzie choroba"?
Czytając to co piszesz przyszła mi do głowy refleksja, że gdybyś rzeczywiście miała ciężkie reumatoidalne ZS to nie wahałabyś się czy brać MTX. Bardzo silne dolegliwości bólowe zmusiłyby Cię do jak najintensywniejszego leczenia.

Pozdrawiam,
JG
jangietka

Postprzez Anbea » Wt maja 20, 2008 20:07

Witaj Grażyno :)

Zastanawia mnie to, że włączono Ci medrol, tak na wstępie. U mnie z początku próbowano niesterydowych leków przeciwzapalnych, które okazały się nieskuteczne. Dopiero kiedy nie mogłam już chodzić, samodzielnie jeść, pić i w ogóle niczego już nie mogłam, lekarz przepisał mi medrol 16mg dziennie. Później dowiedziałam się, że zrobił to specjalnie (jak dla mnie, zbyt późno), ponieważ zażywanie steroidów przekłamuje wyniki badań, a on chciał mieć pewność że to jest rzs. Myślę, że podpisałabym nawet cyrograf z diabłem... żeby przestało boleć. Mtx i plaquenil (arechin) włączono mi po przejściu dodatkowych badań. Lekarz wytłumaczył mi, że jedynie leki modyfikujące przebieg choroby będą w stanie spowolnić proces. Dlatego pomimo stachu (też czytałam ulotkę :D ) pokornie biorę mtx i czekam, czekam, czekam.
Rozumiem Twoje zniecierpliwienie i zdenerwowanie różnymi diagnozami, ale myślę sobie, że to wszystko nie jest takie proste i jednoznaczne jak nam-chorym się czasami wydaje.

Pozdrawiam Cię serdecznie.
Życie człowieka jest tym, co zeń uczynią jego myśli...
Zajrzyj w siebie! W twoim wnętrzu jest źródło, które nigdy nie wyschnie, jeśli potrafisz je odszukać.
Marek Aureliusz
Anbea

Postprzez dyskopatia » Wt maja 27, 2008 20:18

Jestem bardzo nowa. na imię Magda 58l, żona, mama babcia :)
Proszę o kilka wyjaśnień. Około 3 i pół miesiąca temu zaczął mnie boleć jeden palec od ręki.po dwóch dniach stopniowo bolały wszystkie (chyba) drobne kosteczki dłoni, staw skokowy, łokcie, rano było szczególnie trudne. Dłonie mi bardzo popuchły (udało się zdjąć obrączkę) Odczekałam jeszcze 2 tygodnie i zgłosiłam się do reumatologa.
CRP 1,5
OB 24
RF 70
Pani dr. po obejrzeniu mnie stwierdziła kategorycznie że jest to rzs! MTX + Metypred + kwas foliowy
Zaraz po kilku dniach, dolegliwości zmniejszyły się znacznie. Zaczęłam się uczyć żyć z chorobą jeżeli już ona jest. Od tygodnia bolą mnie mięśnie i rąk i czuję każdą kosteczkę w dłoniach (że ją mam) pojawił się nowy ból w nadgarstkach i stopach Nie jest to taki mocny ból żeby łykać coś na.. , ale w nocy jest to uciążliwe 4. 06 idę do kontroli
Moje pytanie:
Nie miałam robionych zdjęć, nie zalecono mi rehabilitacji, czy to jeszcze na to czas, czy mam się upomnieć.
czy RF jest wysoki?
Dobrze, że można sobie tu wodze popuścić, pewnie łatwiej będzie się z tą panią RSZ! zaprzyjaźnić, bo zrezygnować z niej sie chyba nie da :):):) Pozdrawiam Magda
dyskopatia

Postprzez jangietka » Śr maja 28, 2008 8:28

Witaj,

Około 3 i pół miesiąca temu zaczął mnie boleć jeden palec od ręki.po dwóch dniach stopniowo bolały wszystkie (chyba) drobne kosteczki dłoni, staw skokowy, łokcie, rano było szczególnie trudne. Dłonie mi bardzo popuchły (udało się zdjąć obrączkę) Odczekałam jeszcze 2 tygodnie i zgłosiłam się do reumatologa.
CRP 1,5
OB 24
RF 70

wyniki nie są zbyt charakterystyczne, a i Twoich stawów nie widziałem. Ale jeśli Twoja subiektywna ocena jest bliska obiektywnej i ja bym zobaczył dokładnie to co opisujesz to ja też bym powiedział, że masz surowiczododatnie reumatoidalne zapalenie stawów.

Pani dr. po obejrzeniu mnie stwierdziła kategorycznie że jest to rzs! MTX + Metypred + kwas foliowy
Zaraz po kilku dniach, dolegliwości zmniejszyły się znacznie.

Dolegliwości przeszły po Metypredzie, to jasne.

Zaraz po kilku dniach, dolegliwości zmniejszyły się znacznie. Zaczęłam się uczyć żyć z chorobą jeżeli już ona jest. Od tygodnia bolą mnie mięśnie i rąk i czuję każdą kosteczkę w dłoniach (że ją mam) pojawił się nowy ból w nadgarstkach i stopach Nie jest to taki mocny ból żeby łykać coś na.. , ale w nocy jest to uciążliwe

To też jest oczywiste. Przyszłaś do Pani doktor z objawami wczesnego RZS (i super, że tak wcześnie). Niestety choroba się rozwija i to jest normalne, bo to jest choroba postępująca, którą można zahamować skutecznym leczeniem. Bez leczenia będzie coraz gorzej. To jest trudny moment, bo musisz poczekać na rozpoczęcie działania MTX (3-4 tygodnie). Możesz brać na noc jakiś lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (Majamil, Ketonal, Movalis, Diclo.. i masa innych)
Nie napisałaś nic o dawkach MTX i Metypredu, ale pewnie ten drugi w dawce 4mg, a pierwszy?

Nie miałam robionych zdjęć, nie zalecono mi rehabilitacji, czy to jeszcze na to czas, czy mam się upomnieć.

I bardzo dobrze, że nie robisz sobie zdjęć. Nie będzie na nich żadnych zmian, więc taki wynik może jedynie przeszkodzić w leczeniu. Rehabilitacja też na razie nie jest wskazana, kiedy masz ostrą fazę choroby.

czy RF jest wysoki?

To zależy od normy w laboratorium. Wysokość w zasadzie jest bez znaczenia. Ważne, że jest dodatni.
Czasami mierzy się poziom po kilka razy. Ja nie stosuję seryjnego pomiaru RF, w celu obserwacji czy spada, chociaż wiem, że niektórzy lekarze tak robią. Myślę, że to jest po prostu bez sensu.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę wytrwałości,
Jan Gietka
jangietka

Postprzez dyskopatia » Śr maja 28, 2008 13:30

Witam :)
MTX przyjmuję w dawce 2,5x5 raz w tygodniu
Metypred 4mg dziennie

norma RF z laboratorium jest 1 - 40. Pytałam o to bo gdzieś pod słyszałam, że ktoś (?) miał ponad 600, a może źle słyszałam?
W ubiegłym tygodniu nie brałam MTX bo byłam bardzo przeziębiona i przyjmowałam antybiotyk, do tego jeszcze zapalenie pęcherz :(
Czy taka przerwa w MTX może spowodować zaostrzenie rzs? Czy bóle mięśni to też norma w rzs?
Pewno nie stawiałabym tylu być może mało mądrych pytań, ale tak się złożyło, że moja Pani reumatolog stwierdziła chorobę, zaordynowała leki i poszła na urlop. 4.06 będę u niej ponownie.

Dziękuje serdecznie i pozdrawiam Magda :)
dyskopatia

Następna strona

Powrót do Leczenie