"Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu" Kontynuuj

Zamknij

RZS?-DZIĘKI ZA KAŻDĄ OPINIĘ

Moderatorzy: Margarett, tester123, Martaci, Moderator

RZS?-DZIĘKI ZA KAŻDĄ OPINIĘ

Postprzez Andre1213 » Pt sty 23, 2009 19:53

witam,mam 33 lata i jestem facetem
5 lat temu chorowałem na zapalenie stawów i brałem sulfosalazin en 2 g. przez około 1,5 roku
wszystko zostałało uspokojone do zera ale teraz 2 m-ce temu znowu się zaczęło
na początku-czyli m-c po zapalenia miałem OB 9mm/h, CRP 3,5MG/L,odczyn Walera Rozego dodatni,Anti-ccp 7,4 u/ml, RF 40 IU/ml,kwas moczowy 3,2 mg/l i zacząłem brać sulfosalazin en znowu
teraz po m-cu brania sulfosalazin i 2 m-cach od zapalenie czuję się gorzej:mam stan zapalny prawego i lewego łokcia,stan zapalny palca w obu dłoniach,stan zapalny palca w obu stopach,bóle odcinka szyjnego kręgosłupa,stan zapalny prawego nadgarstka,boli mnie prawa pachwina. Stan zapalny nie reaguje na miejscowo smarowane maście no voltaren,nie reaguje na zabiegi typu magnetron,jonoforeza z lekiem
wyniki też są gorsze:OB 24 MM/H,CRP 27,3 MG/L,ANTI CCP 7,9 UL/ML (PODOBNIE JAK M-C TEMU),RF 29 IU/ML(MNIEJ O 11 NIŻ M-C TEMU),ODCZYN WALERA ROZEGO UJEMNY (A BYŁ DODATNI M-C TEMU)
stan zapalny jest większy mimo 1 m-c brania sulfosalazin i movalis 1,5 g ,ale RF spadło i odczyn walera rozego nagle ujemny.
5 lat temu miałem dodatni wyniki na chlamydia trachomatis-podejrzewano że to jest czynnik indukujący-oprócz salazopiryny brałem przez długi czas-pół roku antybiotyki na chlamydia.
Teraz jak zaczęła się choroba zrobiłem wynik-ale nie posiew z cewki moczowej tylko p.ciała IgG przeciw chlamydia trachomatis-wynik ujemny 3,6 oraz p. ciała IGM wynik ujemny 0,61
lekarz który 5 lat temu podejrzewał u mnie chlamydie-teraz wykluczył ten temat,mówiąc że zostałem już przeleczony antybiotykami wcześniej i wogóle że to nie to i odpusczamy te chlamydie.
skoro odpuszczamy chalmydie to oznacza że leczy mnie chyba na RZS?
nie szuka u mnie lekarz czynnika indukującego zapalenie stawów np poprzez badanie płynu stawowego albo może jakieś inne badania.
Sam już nie wiem.Lekarz jest bardzo dobry.Może na podstawie obrazu klinicznego i tych wyników które przedstawiłem powyżej wie że to RZS i chce znowu wyciszyć tą chorobę.
Macie jakieś pomysły?Może dr Jan coś wymyśli.
dzięki i pozdrawiam
Andre1213

Re: RZS?-DZIĘKI ZA KAŻDĄ OPINIĘ

Postprzez jangietka » N sty 25, 2009 21:19

Witaj Andre1213,

5 lat temu chorowałem na zapalenie stawów i brałem sulfosalazin en 2 g. przez około 1,5 roku
wszystko zostałało uspokojone do zera ale teraz 2 m-ce temu znowu się zaczęło

Jeśli przeszło po SSZ, to samo też by przeszło, czyli miałeś przemijające zapalenie stawów. U młodego mężczyzny to rzadkość.

na początku-czyli m-c po zapalenia miałem OB 9mm/h, CRP 3,5MG/L,odczyn Walera Rozego dodatni,Anti-ccp 7,4 u/ml, RF 40 IU/ml,kwas moczowy 3,2 mg/l i zacząłem brać sulfosalazin en znowu. teraz po m-cu brania sulfosalazin i 2 m-cach od zapalenie czuję się gorzej:mam stan zapalny prawego i lewego łokcia,stan zapalny palca w obu dłoniach,stan zapalny palca w obu stopach,bóle odcinka szyjnego kręgosłupa,stan zapalny prawego nadgarstka,boli mnie prawa pachwina.

Branie SSZ w monoterapii to tak jakbyś się nie leczył prawie w ogóle.

Stan zapalny nie reaguje na miejscowo smarowane maście no voltaren,nie reaguje na zabiegi typu magnetron,jonoforeza z lekiem

Ani maści, ani takie zabiegi nie mają żadnego wpływu na zapalenie stawów.

wyniki też są gorsze:OB 24 MM/H,CRP 27,3 MG/L,ANTI CCP 7,9 UL/ML (PODOBNIE JAK M-C TEMU),RF 29 IU/ML(MNIEJ O 11 NIŻ M-C TEMU),ODCZYN WALERA ROZEGO UJEMNY (A BYŁ DODATNI M-C TEMU)

Czyli wyniki wskazują, że masz zapalenie stawów, nie wskazują, aby był to RZS (chociaż oczywiście nadal może być).

stan zapalny jest większy mimo 1 m-c brania sulfosalazin i movalis 1,5 g ,ale RF spadło i odczyn walera rozego nagle ujemny.

To leczenie nie może pomóc w pełnoobjawowym zapaleniu stawów. Zmiany w wynikach są zupełnie bez znaczenia.

5 lat temu miałem dodatni wyniki na chlamydia trachomatis-podejrzewano że to jest czynnik indukujący-oprócz salazopiryny brałem przez długi czas-pół roku antybiotyki na chlamydia.

Jest to pomieszanie z poplątaniem. Rozpoznano u Ciebie reaktywne zapalenie stawów. W tej chorobie jeszcze nie stwierdzono, aby antybiotyki (niezależnie jakie i niezależnie jak długo) były skuteczne...
Pomimo, że czynnikiem indukującym może być bakteria, to samo zapalenie stawów jest fenomenem immunologicznym, w którym Twój własny organizm atakuje własne tkanki. Antybiotyki mogą spowodować, że przejdą objawy zapalenia np. cewki moczowej, ale w zapaleniu stawów są nieskuteczne.

Teraz jak zaczęła się choroba zrobiłem wynik-ale nie posiew z cewki moczowej tylko p.ciała IgG przeciw chlamydia trachomatis-wynik ujemny 3,6 oraz p. ciała IGM wynik ujemny 0,61

Tak jak już pisałem zarówno dodatni jak i ujemny wynik w odniesieniu do stawów jest nieistotny.

lekarz który 5 lat temu podejrzewał u mnie chlamydie-teraz wykluczył ten temat,mówiąc że zostałem już przeleczony antybiotykami wcześniej i wogóle że to nie to i odpusczamy te chlamydie.

Pomieszanie z poplątaniem raz jeszcze. Leczenie antybiotykami nie ma znaczenia. Nadal nie da się wykluczyć reaktywnego zapalenia stawów.

skoro odpuszczamy chalmydie to oznacza że leczy mnie chyba na RZS?

Leczy Cię na zapalenie stawów. Nie ma znaczenia jakie, bo leczenie we wszystkich zapaleniach jakie mogą dawać takie obrazy kliniczne jak Twój jest takie samo.

nie szuka u mnie lekarz czynnika indukującego zapalenie stawów np poprzez badanie płynu stawowego albo może jakieś inne badania.

Szukanie czynnika nie ma sensu. Nawet jeśli zrobi Ci masę badań przeciwciał przeciw wszystkim bakteriom mogącym dawać reaktywne zapalenie stawów, nawet jeśli wykona się oznaczenie antygenu HLA-B27, który w spondyloartropatiach występuje często to nie będzie to miało istotnego wpływu na leczenie.

Pozdrawiam,
Jan Gietka
jangietka

Postprzez Andre1213 » Pn sty 26, 2009 18:35

Dzięki wielkie za tą odpowiedź.
Jest konkretna i rzeczowa i zna się Pan na rzeczy.
Tak mnie też diagnozowali-rzs a w rozpoznaniu różnicowym-reaktywne zapalenie stawów.
HLA -B27 miałem zrobione w 2001 r. jak zachorowałem.Wynik ujemny.
miałem nawet zrobione wyniki typowania antygenów zgodności tkankowej klasy II metodami biologii molekularnej.
DRB1*1501-09/DRB5*0101-10N/0202-04
DRB1*0101/0102/0104-06
co z tych wyników wynika-też jakoś nikt się na tym nie oparł
płyn stawowy też mi badali w 2001 r.-wynik ujemny
z tymi chlamydiami to też pograli lekarze nie wiem po co-nie miałem objawów zapalenia cewki moczowej
przetruli mnie antybiotykami przez pół roku.teraz nagle może się lekarz opamiętał i mówi że odpuszcza temat
Dla mnie moja choroba jest dziwna.Nie mam wysokiego OB i CRP jak na RZS.
Wszystkie wyniki reumatyczne mam dodatnie jednak i jak mnie złapie to bardzo konkretnie to odczuwam-bez leków przeciwbólowych się nie da funkcjonować.
nie mam jasnej diagnozy co do mojej choroby.dlatego się upierałem przy czynniku indukującym bo wtedy można by było zlikwidować np na bakterie zrobić antybiogram i leczenie,na wirusa podobnie.
Mam tylko odpowiedź i to tak jak pisałem od wybitnego profesora od reumatologii że mój orgznizm sam się nakręcił i wiele czynników niewyjaśnionych ma na to wpływ.
Sulfosalazin jest lekiem modyfikującym chorobę.Brałem to 1,5 roku.
Pan mi napisał że ten lek nie zadziała aż tak żeby wyciszyć chorobę do zera.
Ja miałem wszystko zatrzymane.Wróciłem do bardzo czynnego uprawiania sportu.Brałem udział w turniejach itd.
Teraz nagle z dnia nadzień od sportowca zmieniłem się w kogoś z problemami stawowymi uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie a co dopiero uprawianie sportu.
Narazie mam brać sulfosalazin i to chyba przez 2 lata.
Jadę znowu do mojego lekarza i będę dalej rozmawiał.
Sam mam kupione dobre preparaty-glukozamina z chondroityną i OMEGA ARTR,oczyszczam też organizm z kwasu moczowego(czytałem książkę w której autorka pisze że przyczyną chorób stawów jest nadmiar kwasu moczowego w organizmie+złe odżywianie się)
Ta autorka odrzuca teorię autoagresji.Wyśmiewa leki typu Sulfosalazin i Metotreksat nie mówiąc już o NLPZ.
Ja jestem osobą konkretną i zawsze lubię mieć jasną odpowiedź.Co mi jest,czym mnie wyleczyć, i co zrobić żeby nie wróciło.
Piszą też coniektórzy że chorobę stawów wywołuje wirus Epsteina Bara-ale nie są pewni:)
:)
Andre1213

Postprzez jangietka » Wt sty 27, 2009 0:33

Jest konkretna i rzeczowa i zna się Pan na rzeczy.

A skad Pan to wie?

HLA -B27 miałem zrobione w 2001 r. jak zachorowałem.Wynik ujemny.
miałem nawet zrobione wyniki typowania antygenów zgodności tkankowej klasy II metodami biologii molekularnej.
DRB1*1501-09/DRB5*0101-10N/0202-04
DRB1*0101/0102/0104-06. co z tych wyników wynika-też jakoś nikt się na tym nie oparł

Trzeba by się zapytać lekarza, po co to robił. Nie sztuką jest zrobić badanie, ale sztuka to je zinterpretować i wiedzieć co się robi. Niestety brak właściwej interpretacji powoduje często większe problemy niż choroba sama w sobie.

Dla mnie moja choroba jest dziwna.Nie mam wysokiego OB i CRP jak na RZS.

W przypadku braku leczenia OB i CRP mogą powoli rosnąć i dopiero po kilku miesiącach chorowania będą wyższe.

nie mam jasnej diagnozy co do mojej choroby.dlatego się upierałem przy czynniku indukującym bo wtedy można by było zlikwidować np na bakterie zrobić antybiogram i leczenie,na wirusa podobnie.

Praktycznie żadne, obecnie występujące zapalenie stawów poza ropnym i gonokokowym, które również może być ropne nie reaguje na antybiotyki. Dodatkowo oczywiście nie da się wykonać antybiogramu na wirusa, jak również na ogromną ich większość nie ma leczenia.

Sulfosalazin jest lekiem modyfikującym chorobę.Brałem to 1,5 roku.
Pan mi napisał że ten lek nie zadziała aż tak żeby wyciszyć chorobę do zera.
Ja miałem wszystko zatrzymane.Wróciłem do bardzo czynnego uprawiania sportu.Brałem udział w turniejach itd.

Ja nie napisałem, że ten lek nie zadziała. Ja napisałem, że to, że przeszło najpewniej nie było związane z przyjmowaniem tego leku. Myślę, że przeszło by tak czy inaczej, czy Pan jadłby cukier czy SSZ.

Sam mam kupione dobre preparaty-glukozamina z chondroityną i OMEGA ARTR

Na podstawie wszystkich dostępnych badań jakie wpadły mi w ręce, wszystkich prac naukowych rzetelnie przeprowadzonych, opublikowanych w prestiżowych czasopismach trzeba sobie jasno powiedzieć, że to nie działa. Ale też nie szkodzi (przynajmniej na zdrowie, bo na kieszeń jak najbardziej).

oczyszczam też organizm z kwasu moczowego(czytałem książkę w której autorka pisze że przyczyną chorób stawów jest nadmiar kwasu moczowego w organizmie+złe odżywianie się). Ta autorka odrzuca teorię autoagresji.Wyśmiewa leki typu Sulfosalazin i Metotreksat nie mówiąc już o NLPZ.

Nie chcę tego komentować. Staram się opierać swoją wiedzę na tym co w tej chwili w medycynie jest najdoskonalsze i dowiedzione. Nie na poglądach czy wymysłach, teoriach opartych na błędnych założeniach i błędnych konstrukcjach logicznych, ale na medycynie opartej na dowodach naukowych. Poza tym wiedzę czerpię ze swojego doświadczenia - widzę co pomaga chorym i od czego czują się lepiej a co im szkodzi. Nadmiar kwasu moczowego może być związany jedynie z dną moczanową. A o reszcie to nawet nie chcę mówić.

Piszą też coniektórzy że chorobę stawów wywołuje wirus Epsteina Bara-ale nie są pewni:)

Tu, komentarz identyczny jak wyżej. To, że nie dowiedliśmy jeszcze co wywołuje RZS, nie znaczy, że nie wiemy co go wywoływać nie może.

Pozdrawiam,
JG
jangietka

Postprzez Andre1213 » Wt sty 27, 2009 21:34

czytałem,że możemy sobie tutaj mówić na Ty więc
odpowiem że przeczytałem prawie wszystko co pisałeś doktorze a że sam dużo czytam i rozmawiałem tak jak pisałem z wieloma lekarzami i profesorami to stwierdziłem że to co odpowiadasz ma sens
mało tego-stwierdzam że jesteś ludzkim lekarzem-który jak wie to nie ściemnia i nie naciąga-a to jest dla pacjenta najważniejsze-tak szczerze to z chęcią bym umówił się na wizytę ale jestem z okolic Wrocławia i trochę daleko do Warszawki.
właśnie dzisiaj znowu byłem u lekarza:(

biorę sulfosalazinę 1 m-c +movalis 15 mg,a choroba trwa 2 m-ce.wyniki tak jak pisałem wcześniej się pogorszyły OB 24 (przedział 0-8),CRP(27,3 MG/L (0-10 PRZEDZIAŁ DLA LABORATORIUM) no i mam CCP dodatnie 7,9 U/ml w przedziale od 0,0-2,9 prawidłowym dla tego laboratorium
mam zajęty nadgarstek,dwa łokcie,dwa palce,palucha u stopy,szyję,z przodu klatkę,prawy staw biodrowy I ogólnie mam niezły stan zapalny-tak czuję.Nie czuję natomiast rano jakiś sztywności specjalnych-boli mnie cały dzień.
Mam Hla B27 ujemy ale DRB1 które predysponują do RZS-ale to tylko predyspozycja.
Dzisiaj lekarz mnie załamał:(
widzi że choroba pędzi i zrobił się stan zapalny to do movalisu 15 mg mam wziąć metypred 4mg dziennie i to mnie załamało-zamiast sulfosalazin mam brać raz w tygodniu trexan 15 mg.
Nie jestem przekonany czy przy moich wynikach potrzebna jest aż tak ostra terapia?
Trexan to już nie zabawa i ma więcej skutków ubocznych niż sulfosalazina.
Do tego nie jestem przekonany żeby brać sterydy-po nich przytyję i spuchnę.
Jestem w kropce:(
Powiedz proszę swoje zdanie na ten temat.
Czy dobrze zrobię przechodząć na trexan 15 mg w tygodniu.Czy na sulfosalazinie nie przejdzie?
Mam pytanie czy steryd Metypred będzie mnie leczył czy tylko skuteczniej uśmierzał ból niż NLPZ?
Czy tylko leki modyfikujące leczą chorobę a NLPZ i sterydy uśmierzają ból?
Steryd -to tycie na 100% więc czy to jest zasadne żebym brał steryd do czasu zadziałania leku modyfikującego?
Swój stan opisałem-jakie mam OB i CRP i to CCP oraz jakie stawy mama zajęte.
Czy powinienem skonsultować tą decyzję z innym lekarzem jeszcze?
To już nie zabawa brać Trexan.
Ten mój lekarz nie jest pewnien co mi jest-ale przyczynia się do RZS niestety.
5 lat temu bardzo długo trwało zanim mi organizm odpuścił-jakieś 2 lata.Brałem Sulfosalazinę i puściło.
Trexan w dawce 15 mg w tygodniu jest mocniejszym dużo lekiem niż Sulfosalazin 2 g. dziennie?
Coś mi mówił też lekarz że będę potem jak jużwezmę Trexan musiał go brać bardzo długo:(
Jak długo?
dzięki za odpowiedź
wielki szacunek i pozdro
Andre1213

Postprzez jangietka » Śr sty 28, 2009 10:45

Nie ma znaczenia czy to RZS czy reaktywne zapalenie stawów. Masz rację mówiąc, że często ne jesteśmy w stanie dokładnie powiedzieć, które to zapalenie stawów. Ważne, że lekarz stwierdził, że masz zapalenie i trzeba to leczyć, abyś mógł być długo sprawny i żeby nie dopuścić do zniszczeń.
Jeśli czytałeś moje posty, to wiesz co Ci powiem. Jeśli masz lekarza, to tak długo jak się u niego leczysz, nie podważaj jego autorytetu, nie nadwerężaj Waszego zaufania do siebie, bo nie masz innego. Komuś, jako laik (jak dużo byś nie czytał) musisz zaufać, aby przeprowadził Cię przez meandry tej choroby.

Jeśli Twój lekarz twierdzi, że powinieneś przejśc na metotreksat i metypred, to ja bym tak zrobił.
To leczenie jest dobre, steryd być może uda Ci się po miesiącu-półtora odstawić.
To nie wyniki wskazują na konieczność brania MTX, ale Twój stan. WYniki nie mają żadnego znaczenia i to już pisałem parokrotnie.
Pytasz czy na sulfasalazynie nie przejdzie. Ja nie znam się na wróżbach. Myślę, że miałeś epizod zapalenia stawów 5 lat wcześniej, który się wyciszył. Taka historia nie jest zbyt charakterystyczna dla RZS, ale tak czasami bywa. Jeśli to pełnoobjawowy RZS, to z definicji, bez leczenia choroba nie może się wyciszyć i będziesz chory do końca życia. Są wczesne odmiany tej choroby, które mogą przebiegać po postacią wędrującego i wyciszającego się zapalenia stawów, ale po Twoim opisie nie wydaje mi się, abyś miał taką chorobę.

Jeśli to RZS, to jeśli dobrze zareagujesz na to leczenie, to MTX będziesz musiał brać tak długo jak to będzie możliwe, bo po odstawieniu po dolegliwości będą wracać i proces destrukcji stawów będzie postępował.

Sterydy zmniejszają stan zapalny, nie działają przeciwbólowo. Ich działanie jest krótkie ale silne. Z uwagi na działania niepożądane w długotrwałym leczeniu powinno się je zastępować lekami modyfikującymi. Przeciwbólowo działają NLPZ, paracetamo, tramadol.

Pozdrawiam,
JG
jangietka

Postprzez yenna » Śr sty 28, 2009 21:54

Witam,

tez bylam przerazona ulotka methotrexatu, ale w praktyce okazalo sie, ze Sulfasalazin musialam odstawic ze wzgledu na mase skutkow ubocznych, a methotrexat jak do tej pory nie powoduje zadnych komplikacji. Ulotka methotrexatu jest niestety straszna i chyba zaluje, ze ja przeczytalam zanim zaczelam brac lek, bo przez pierwsze miesiace tylko czekalam co sie pojawi. Potem dostalam ulotke opracowana przez lekarzy z podzialem na skutki uboczne wystepujace najczesciej, czasami i bardzo rzadko i wyglada ona duzo lepiej.

pozdrawiam,
Y.
yenna

Postprzez agłaja » Cz sty 29, 2009 14:35

ja nie biore MTX'u, ale z tego co zaobserwowalam w szpitalu reumatologicznym, na kazdego ma to leczenie inny wpływ.
Jedna znajoma czula sie swietnie , czasem tylko lekkie mdlosci miala/ a brala duza dawke/i pomoglo jej bardzo na 2 lata,
a druga pani miala straszne zawroty glowy,mdłosci,
czasem nie wiedziala gdzie sie znajduje. kazdy organizm jest inny.
a i po sterydach nie zawsze sie tyje :wink: ja np.schudłam.
agłaja

Postprzez Andre1213 » Cz sty 29, 2009 18:39

dziękuję kochani-to dużo mnie uczy o mojej chorobie
byłem wczoraj u mojego wcześniejszego reumatologa w moim mieście-dobry lekarz reumatolog (nie profesor:) )
porozmawiałem i powiedział że spróbujemy pociągnąć na sulfusalazin 2 g.-z resztą po 1 m cu nie mogła jeszcze zadziałać-okres działania tego leku modyfikującego widzimy po upływie od 1 do 3 m-cy w zależności od danego organizmu.
Ale co się stało-powiedziałem że nie chcę brać sterydów doustnie bo sie boję np Metypredu doustnie że spuchnę po tym.
Lekarka dała mi Diphrops w zastrzyku w pupszatala:) 1ml jednorazowo + przepisała do brania Aulin 2 razy dziennie zamiast movalis 15 mg.Jaki efekt steryd?
Rano wstałem zdrowy:)))))))) opuchnięcia prawie ze wszystkiego poschodziły,wyprostowały się łokcie,złapałem powera że już chce mi się na narty wyskoczyć
Do tego biorę cały czas sulfosalazin ale steryd rozgonił stan zapalny momentalnie-a NLPZ nie zrobią tego,ani zabiegi typu magnetronic,laser czy jonoforeza z lekiem-są zasłabe
hmm i teraz co o tym myśleć-jeden zastzyk i prawie zdrowy jestem.Może miałem lekką rację że na sulfosalazin pociągnę,tym bardziej że lek modyfikujący siębieże długo,a długie branie sulfosalazin chyba ma mniej skutków ubocznych niż długie branie metotrexatu?
na Was też tak działają sterydy?
a może moja choroba nie jest RZS skoro ozdrowiałem nagle bez zadziałania leku modyfikującego?
Ten diphropos ponoć działa 3 tygodnie.Zobaczymy jak minie ten okres:)
pozdro wielkie+szacunek
Andre1213

Postprzez basiaot » Pt sty 30, 2009 11:35

MTX biorę już 6 lat.Przez 5 lat swoją dawkę miałam dzielic na rano i wieczór/ raz w tygodniu/.Zawsze po wieczornej dawce miałam mdłości.Kiedyś dr Jan napisał ,że dawka nie dzielona-jednorazowa MTX działa efektywniej.Zaufałam doktorowi jak zawsze i tak zaczęłam brac MTX.Teraz biorę 1 raz w tygodniu całą dawkę naraz -rano i wiecie co? Nie mam żadnych mdłości.
Słuchajcie swoich lekarzy reumatologów ,ale wierzcie też naszemu dr.Janowi.Jest bardzo konkretny i stanowczy ,ale wie co mówi.Mnie jego porady tylko na dobre wyszły.Ufam mu w 100 %.Pozdrawiam wszystkich basiaot
basiaot

Następna strona

Powrót do Leczenie